3. maist kuni 10. juunini toimuval Tartu Ülikooli botaanikaaia näitusel „Hiiumaa imelised ülased“ saab tutvuda Hiiumaa loodusest leitud kollase ülase ja võsaülase vormidega, mille liigisisene mitmekesisus on arvatavasti maailmas ainulaadne.
Vorm on kõige alam liigisisene takson ja sellega tähistatakse taime, millel esineb ebaolulisi (enamasti õie- või lehevärvuse, taime välislaadi, lehe lõhestumise) kõrvalekaldeid. Näitusel tutvustatud ülasevormide nimetamiseks on kasutusele võetud sõna „sort“. Sort on aianduslik vorm, mille väärtust ja sordilist mitmekesisust hinnatakse kõrgelt just iluaianduses.
Hiiumaalt pärit imelised ülased juhatavad sisse Eesti ilutaimede sorte ja aretisi, aretajaid, aretustööd ning ajalugu tutvustava sarja. Näitus on valminud riikliku programmi „Põllumajanduskultuuride geneetilise ressursi kogumine, säilitamine ja kasutamine“ ühe tegevusena.
Seekordne näitus saadab külastaja tutvuma botaanikaaias kasvavate ülasesortidega. Kokku erinevates kollektsioonides kasvab kaheksa võsaülase ja 51 kollase ülase Hiiumaalt pärit sorti. Nende seas on nii pooltäidisõielisi, täidisõielisi kui ka lehtdekoratiivseid taimi. Ülaste õitsemist võib näha mai esimesel poolel, kuid mõned sordid hakkavad õitsema juba aprilli lõpus, teised aga alles mai teisel nädalal.
Näitusega kaasneb eesti- ja ingliskeelne tutvustav voldik, mille kaardil on Tartu Ülikooli botaanikaaia kollektsioonides kasvavate ülasesortide kasvukohad märgistatud kas kollase (kollase ülase sort) või valge (võsaülase sort) õiega. Aias on taimed tähistatud nimesildiga ja kollase õiekujulise märgisega.
Osa näitusest asub botaanikaaia õppeklassis ja osa näitusest asub botaanikaaia õuealal. Õppeklassis näituse osa külastamine on botaanikaaia piletiga kasvuhoone lahtiolekuajal kell 10–17. Õuealal asuva näituse osa saab külastada aia lahtiolekuajal kell 7–21.